حاملگی کاذب

Yazar : hepsireklam

 

 

حاملگی کاذب چیست و چطور تشخیص داده می شود؟

به حالتی گفته می شود که از نظر بیولوژیک حاملگی واقعی رخ نداده ولی فرد خودش را حامله می پندارد. حاملگی کاذب خود را با تعدادی علامت مشخصه نشان می دهد. در شرایط عادی فرد احساس بی حالی، تهوع، ادم بدن و حساسیت بیش از حد سینه ها دارد. در حاملگی کاذب فرد باور دارد که واقعا" حامله شده و این احساس ممکن است مدت زیادی ادامه داشته باشد.  در مورد علت حاملگی کاذب تئوری هایی مطرح شده است ولی هنوز قطعیتی در این رابطه وجود ندارد. یکی از این تئوریها بیانگر وجود افسردگی در فرد و آرزو و میل شدید وی برای بارداری است.

علائم حاملگی کاذب چیست؟

قطع قاعدگی

تشکیل شیر در پستان ها

بزرگ شدن شکم

افزایش اشتها

بزرگی رحم

تهوع صبحگاهی

استفراغ

بزرگی پستانها

درک غلط حرکات روده ای به عنوان حرکات بچه در رحم

درک غلط دردهای شکمی به عنوان درد زایمان

دلایل حاملگی کاذب چیست؟

مهمترین علت آن آرزو و خواست شدید فرد در ناخودآگاهش نسبت به حاملگی می باشد. امیال جنسی برآورد نشده زن نیز می تواند به نوعی منجر به این حالت شود. این مسئله در مورد مردان نیز صدق می کند، به این معنی که هیجان و اشتیاقی که در همسر یک فرد حامله دیده می شود، می تواند در همسر زنی با حاملگی کاذب مشاهده گردد.

این مورد در تاریخ قدمتی دیرینه دارد. بقراط در نوشته های خود سن متوسط حاملگی کاذب را 33 سال ذکر کرده است. منتها این حالت در زن 79 ساله و دختر بچه 6 ساله نیز دیده شده است.

در مطالعات به عمل آمده از هر 3 زنی که دچار حاملگی کاذب شده اند، در نهایت یک نفر واقعا" حامله شده است.

از کجا می توانیم حاملگی کاذب را تشخیص دهیم؟

از آنجاییکه در حاملگی کاذب می توانیم شاهد بزرگی رحم و سایر علائم حاملگی باشیم، لازم است تشخیص قطعی تحت نظارت پزشک گذاشته شود. با کنترل سونوگرافیک براحتی می توان این مورد را تشخیص داد. در بین زنان در سنین باروری که سابقه سقط جنین و یا حاملگی های ناموفق داشته اند، این حالت می تواند دیده شود. به علاوه زنانی که بهشان گفته شده دیگر صاحب فرزند نخواهند شد و یا افرادی که یائسه شده اند و یا خانم هایی که هنوز ازدواج نکرده اند نیز ممکن است دچار حاملگی کاذب شوند. در افرادی که دچار اختلالات تخمدانی هستند و نیز در زنان با چاقی مفرط هم احتمال حاملگی کاذب وجود دارد.