آریتمی های قلبی

Yazar : hepsireklam

 

علائم، علل و درمان آریتمی های قلبی

به هرگونه اختلال در ضربانات قلبی آریتمی گفته می شود. این مشکل بیشتر در بیماران قلبی دیده می شود و علاوه بر تند یا آهسته شدن ضربانات قلب، ممکن است حتی منجر به از دست دادن هوشیاری بیمار گردد. برای درمان آریتمی ها بسته به نوع عملکرد قلب، داروهای متفاوتی تجویز می گردد.

منظور ازاختلال ریتم قلبی در واقع ضربان های نا منظم قلب هست. ضربانات تندتر یا آهسته تر از حد معمول شده و یا نامنظم می شوند. برخی از آریتمی ها گذرا بوده و آسیب چندانی به فرد وارد نمی کنند. در حین بروز آریتمی، قلب نمی تواند خون را به مقدار کافی به ارگان های بدن ارسال نماید. در این حالت ممکن است کاهش هوشیاری گذرا، غش کردن، تنگی نفس و حتی در موارد شدیدتر، مرگ نیز دیده شود.

 

علل آریتمی

آریتمی ها بیشتر در بیماران قلبی دیده می شود. در برخی مواقع نیز می توانند در افراد سالم ایجاد شوند. در هر حال در صورت وقوع آریتمی باید در اولین فرصت علت بوجود آورنده آن را کشف و برطرف کرد. آریتمی ها در بیماری های غیر قلبی مثل بیماری های بافت همبند و یا بیماری تیروئید نیز می توانند دیده شوند.

 

علائم آریتمی

برخی از بیمارانی که دچار اختلال ریتم قلبی هستند، از وجود آریتمی در ضربانات خود خبر ندارند. در این بیماران آریتمی در حین معاینات و بررسی های روتین تشخیص داده می شود. از جمله علائم آریتمی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-سرگیجه

-احساس سبکی سر

-تنگی نفس

-احساس توقف قلب

-احساس ضربان نامنظم قلب

از بین اینها افت هوشیاری، تنگی نفس حین فعالیت و سرگیجه اهمیت بیشتری دارند. پس از هر توقف گذرای قلبی ممکن است سرگیجه ای به مدت 3 ثانیه روی دهد. بدنبال آن ممکن است فرد غش نماید. این حالت در ضربانات بسیار تند قلبی نیز ممکن است دیده شود.

 

روشهای تشخیصی در آریتمی ها

آریتمی ها می توانند بصورت ناگهانی روی دهند. در چنین مواردی باید شرح حال کاملی از بیمار اخذ کرد. اگر آریتمی ها ادامه داشته باشند، می توان آنها را در نوار قلبی مشاهده کرد هر چند در آریتمی های گذرا نیز باید نوار قلبی گرفته شود. اگر بیمار به کرات دچار آریتمی می شود، برایش هولتر مونیتورینگ بسته می شود. در این روش ضربانات قلبی بی وقفه به مدن 24 تا 48 ساعت ثبت می شود. برای تشخیص دقیق تر می توان تست ورزش انجام داد که طی آن نوع آریتمی نیز تشخیص داده می شود.

 

روشهای درمان آریتمی

برای ضربانات تند قلب داروهایی تجویز می کنند تا ضربان را آهسته تر کند. با مصرف مداوم آنها ضربانات به حالت نرمال در می آیند. برای کاهش ضربان قلبی می توان از بلوک کننده های کانال کلسیم و یا بتا بلوکرها استفاده کرد. در صورتیکه دارودرمانی مؤثر واقع نگردد، از روشهای اصلاح الکتریکی استفاده می شود. در روش اَبلِیشین با کاتتر، مناطق فعال آریتمی در نسج قلب تشخیص داده شده و سوزانده می شود. نتیجتا" آریتمی از بین می رود.