کانسر آندومتر

Yazar : hepsireklam

 

به کانسر آندومتر، کانسر رَحِم نیز اطلاق می شود. بیشترین کانسر دیده شده در زنان می باشد و در صورت تشخیص زودرس پاسخ خوبی به درمان می دهد. سلول های بدن در طی رشد، تقسیم و مرگ خود دچار جهش و تغییر می شوند و نتیجتا" به حالت سرطانی در می آیند. این مسئله در مورد کانسر آندومتر نیز صادق است. سلول هایی که دچار رشد غیر طبیعی شده اند به مرور زمان سلول های طبیعی را نیز در بر گرفته و باعث از بین رفتن آنها می گردند. این سلول های سرطانی می توانند به سایر نقاط بدن نیز انتشار بیابند (متاستاز) و باعث بدتر شدن وضعیت بیمار گردند.

 

عوامل مستعد کننده کانسر آندومتر

کانسر رحم معمولا" همراه با افزایش سطح هورمون استروژن دیده می شود. از جمله عوامل مستعد کننده کانسر آندومتر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-اختلال در تخمک گذاری

-خانم هایی که هرگز حامله نشده اند

-رژیم های غذایی پرچرب

-چاقی

-دیابت

-سن بالا

-سابقه کانسر تخمدان

-درمان با استروژن

علاوه بر موارد فوق، کانسر رحم در مواقع زیر نیز دیده می شود:

-سابقه کانسر معده

-سابقه کانسر روده باریک

-عادت ماهیانه نامنظم

-سابقه کانسر روده بزرگ

-سابقه کانسر پوست

-سابقه کانسر در خانواده

-فشارخون بالا

 

علائم کانسر آندومتر

کانسر آندومتر بعد از یائسگی معمولا" با خونریزی رحم خود را نشان می دهد. اما در صورت تشخیص به موقع می توان به سرعت درمان آن را شروع کرد. از جمله سایر علائم کانسر رحم می توان به موارد زیر اشاره داشت:

-دردهای لگنی

-خونریزی واژن پس از یائسگی

-خونریزی مابین دو سیکل قاعدگی

-ترشحات خونی واژن

 

تشخیص کانسر آندومتر

به روشهای مختلفی می توان کانسر آندومتر را تشخیص داد. پس از اخذ شرح حال کامل و سابقه بیماری های خانوادگی، معاینه جامعی به عمل آورده می شود. در کل با اخذ نمونه بافتی و بررسی پاتولوژیک آن می توان به تشخیص رسید. از جمله روشهای تشخیصی می توان به موارد زیر نیز اشاره داشت:

-هیستروسکوپی

-بیوپسی از آندومتر

-سونوگرافی

CA-125

آزمایش CA-125 علاوه بر تشخیص کانسر آندومتر، در پیگیری پاسخ به درمان نیز کاربرد دارد. در هیستروسکوپی با استفاده از آندوسکوپی، بافت های داخل رحم مشاهده و بررسی می گردند. در بیوپسی نیز نمونه از بافت مشکوک گرفته شده و به آزمایشگاه برای بررسی پاتولوژیک فرستاده می شود.

 

درمان کانسر آندومتر

مهمترین اقدام درمانی، جراحی می باشد. گاه قبل از جراحی به روش باز یا آندوسکوپیک؛ به منظور کوچک تر کردن توده، از اشعه درمانی (رادیو تراپی) نیز استفاده می گردد. برای تقویت درمان علاوه بر شیمی درمانی می توان از هورمون درمانی نیز استفاده نمود. حتی در صورت تشخیص زودرس نیز نباید در تکمیل مراحل درمان، اهمال نمود.