ریزش مو در حاملگی

Yazar : hepsireklam

 

در طول دوران بارداری تغییرات زیادی در بدن فرد ایجاد می شود. علت این تغییرات فیزیکی و روحی، تغییر در سطح برخی هورمون هاست. در این میان ریزش مو در حاملگی از جمله مواردی است که زنان علاقه زیادی نسبت به دانستن آن دارند. سؤالاتی که در این خصوص مطرح می شود عبارتند از: آیا ریزش مو گذراست یا دائمی؟ آیا موها بعد از زایمان مجددا" رشد خواهند داشت؟ و چطور می توان در طول حاملگی از این امر جلوگیری کرد؟ 

 

تغییرات مو ها در طول دوره حاملگی

تغییرات مو در دوره بارداری به اشکال متفاوتی خود را نشان می دهد. این تغییرات از ماه های 4 و 5 حاملگی شروع می شوند. در برخی حامله ها ریزش مو از ماه 3 به بعد شروع می گردد. در برخی دیگر در 3 ماه اول بارداری ضخیم شدگی موها دیده می شود. در طول دوره بارداری به دلیل اینکه چرخه رشد مو دچار تغییر می گردد، انتظار رشد مویی به اندازه تنها نیم سانتی متر داریم. ریزش مو در حاملگی تعداد کمی از موها را تحت تاثیر قرار می دهد. لذا ممکن است در اواخر حاملگی حتی حجم موها افزایش یافته به نظر برسد. این افزایش حجم در اثر افزایش سطح هورمون زنانه ی استروژن می باشد، لذا در 3 ماه اول بعد از زایمان در اثر کاهش مقادیر این هورمون، ممکن است ریزش مو داشته باشیم.

 

علل ریزش مو در حاملگی

بیشتر زنان ریزش مو در حاملگی را غیر طبیعی تلقی می کنند. اما با مشاهده ریزش بیشتر موها بعد از زایمان، ارتباط آن با سطح هورمون استروژن مشخص می گردد. بسته به سطح سلامتی در افراد حامله، علل دیگری هم می توانند موجب ریزش مو در حامله ها شوند. اگر حین شانه زدن و یا دوش گرفتن میزان ریزش مو افزایش یافته باشد، می توان به کمبودهای ویتامینی نیز فکر کرد. در چنین مواردی حتما" باید به پزشک مراجعه کرد.

ریزش مو در حامله ها علاوه بر دلایل هورمونی، می تواند ناشی از کمبود املاح و ویتامین های بدن باشد. قطع ناگهانی قرص های ضد بارداری هم ممکن است باعث ریزش موها شود. ریزش مو ناشی از تغییر متابولیسم بدن در افراد حامله از ماه اول شروع می شود و از ماه پنجم به بعد بیشتر می شود، اما از ماه ششم به بعد به حد نرمال بر می گردد. در کل مهمترین علل ریزش مو در حاملگی عبارتند از:

-افسردگی

-فشارخون بالا

-دیابت حاملگی

-عفونتهای قارچی

-اختلالات تیروئیدی

-عوامل ژنتیکی

-بیماریهای زنانه

-بیماریهای پوست و مو

 

درمان ریزش مو در حاملگی

درمان ریزش مو در حاملگی باید تحت نظارت و کنترل پزشک صورت پذیرد. در کنار آن رعایت رژیم غذایی سالم با پوشش تمامی مواد غذایی لازم، مفید خواهد بود. در این دوره نباید از مواد شیمیایی برای موها استفاده کرد. در ضمن نباید موها را زمانیکه خیس هستند شانه کشید.