بیضه نزول نیافته

Yazar : hepsireklam

 

بیضه که وظیفه تولید اسپرم در جنس مذکر را به عهده دارد، گاه بعد از به دنیا آمدن در محل اصلی خود قرار نمی گیرد. به این حالت بیضه نزول نیافته گفته می شود. در اثر اشکالاتی که در طول مراحل نزول بیضه دیده می شود، بیضه در مسیر نزول گیر می افتد. از هر 4 نفری که دچار این حالت می شوند، در 3 نفر از آنها در عرض سه ماه بیضه به محل اصلی خود نزول می کند. در 95/0 % (کمتر از 1%) از کودکان زیر یک سال، بیضه ممکن است نزول نکرده باشد. اگر حین معاینه بیضه در محل اصلی خود قرار نگرفته باشد، دلایل زیر می تواند مطرح شود:

-تحلیل بیضه

-ماندن بیضه در حفره شکمی

-عدم وجود بیضه

-عقب کشیده شدن بیضه

-بیضه گیر کرده در کانال

-بیضه نابجا

 

علائم بیضه نزول نکرده

در حالت طبیعی تا هفته 28 بعد از تولد بیضه ها به محل خود نزول خواهند کرد. اما در اثر مشکلات هورمونی احتمال دارد بیضه به کیسه مخصوص خود نزول نکند. در حالت کلی اگر بیضه در بخش بالایی کیسه و یا در داخل حفره شکمی باقی مانده باشد، به آن بیضه نزول نکرده اطلاق می شود. اگر بیضه در داخل شکم باقی بماند، حجم آن کوچکتر می شود. نتیجتا" کیفیت اسپرم تولید شده دچار افت می شود. در نهایت ممکن است منجر به نازایی و یا حتی کانسر شود. در ضمن در طی ضربات مستقیم وارده نیز احتمال آسیب بیضه وجود دارد. اگر در طی معاینه بیمار بیضه نزول نکرده تشخیص داده شود، درمان جراحی پیشنهاد خواهد شد.

 

تشخیص بیضه نزول نکرده

در طول معاینه روتین نوزاد می توان متوجه این نکته شد. در صورت تشخیص این مورد، نیاز به یک سری اقدامات خواهد بود. تشخیص با انجام سونوگرافی تایید می شود. سونوگرافی محل و اندازه بیضه را مشخص خواهد کرد. حین انجام لاپاروسکوپی نیز می توان محل بیضه نزول نیافته را مشخص نمود. در نهایت تشخیص بیضه نزول نیافته توسط CT اسکن و یا MRI نیز مقدور می باشد.

 

درمان بیضه نزول نیافته

اولین اقدام درمانی، جراحی می باشد. با روش جراحی بیضه در محل اصلی خود قرار گرفته، به رشد نرمال خود ادامه می دهد. در افرادی که قبلا" بیضه نزول نیافته داشته و درمان شده اند، احتمال نازایی بالا نخواهد بود. اما در صورت باقی ماندن بیضه در محلی خارج از کیسه مربوطه اش، احتمال بروز کانسر در فرد بالا خواهد بود.

برای بیضه نزول نیافته می توان روش جراحی سرپایی را مطرح کرد. آماده سازی بیمار همانند بیماران فتق می باشد. 15 روز بعد از انجام جراحی بیمار برای کنترل مجددا" به پزشک مراجعه می کند. کنترل بعدی 6 ماه بعد صورت می گیرد. بعد از جراحی احتمال دارد یک سری علائم به وجود بیایند. امروزه این جراحی با موفقیت بالایی انجام می پذیرد. بعد از عمل خمیدگی کانال عصبی و کانال اسپرم می توانند باعث بروز تهوع، استفراغ و درد کشاله ران شوند. در ضمن جمع شدن آب در کیسه بیضه، خونریزی، التهاب کیسه های اسپرمی نیز می توانند باعث آزار بیمار شده و نیاز به مداخله اورژانس را مطرح نمایند.