فیبرومیالژی

Yazar : hepsireklam

 

فیبرومیالژی چیست؟

فیبرومیالژی یک بیماری جسمانی شایع است که مستقیما" کیفیت زندگی افراد مبتلا را تحت تأثیر قرار می دهد. معمولا" عضلات اطراف کتف به صورت یکطرفه  یا دو طرفه درگیر می شوند. این مسئله باعث بروز درد، گرفتگی و اختلال حرکات شانه در فرد می شود. علت آن به خوبی مشخص نیست ولی احتمالا" به دنبال جراحی های بزرگ، قرار گرفتن طولانی مدت در وضعیت یکسان، و وارد آمدن ضربات فیزیکی نسبتا" شدید به آن ناحیه می تواند از علل آن به شمار رود.

هنوز درمان قطعی اعم از جراحی یا دارو و یا فیزیوتراپی برای این بیماری شناخته نشده است. در مقابل انجام اقدامات حمایتی می تواند تا حد زیادی کیفیت زندگی فرد را افزایش دهد.

 

اقدامات فیزیوتراپیک برای فیبرومیالژی چیست؟

فیبرومیالژی به هر دلیلی که ایجاد شده باشد، پزشکان فیزیوتراپ برای درمان آن تلاش می کنند تا عضلات درگیر را تا حد ممکن و به مدت طولانی آزاد و ریلاکس کنند. دردی که بیمار در عضلات و استخوان ها احساس می کند، مانند این است که یکی دارد دائم کتکش می زند. حس بسیار ناخوشایندی دارد. پزشکان فیزیو تراپ در کنار روشهای مختلف درمانی توصیه مهمی که دارند این است که روی موضع درد کمپرس گرم گذاشته شود. در این روش عضلات و تاندونهایی که دچار انقباض و اسپاسم شده اند ریلاکس شده و درد بیمار تخفیف خواهد یافت.

 

استفاده از الکترودها برای کمک به درمان:

یکی از روشهای کمکی در درمان فیبرومیالژی، چسباندن الکترودهایی به نواحی خاصی در پشت بیمار و دادن جریان الکتریسیته به این نواحی هست. در این روش بسته به تحمل بیمار بین 20 تا 25 ولت داده می شود. بیمار حدود نیم ساعت به شکم می خوابد. مکانیسم این روش درمانی، تحریک متناوب عضلات و تاندونها و اعصاب درگیر است تا از حالت انقباض دائم درآیند.

 

حوضچه های آبگرم:

استفاده از حوضچه های آبگرم یکی از توصیه های اصلی پزشکان برای بیماران فیبرومیالژی هست. گرما باعث نرمی و ریلاکس شدن عضلات و تاندونهای درگیر می شود. علاوه بر حوضچه های آبگرم؛ در مناطق گرمسیر می توان از حمام آفتاب همراه با کرم های گرما ده موضعی و ماساژ استفاده کرد. تمامی این روشها باعث کاهش ناراحتی بیمار و افزایش کیفیت زندگی آنها می شود.

این بیماران نباید بار سنگین حمل کنند و یا فشار زیاد روی دست و پای طرف درگیر وارد کنند.