بیماری جرب یا گال

Yazar : hepsireklam

 

جرب یا همان گال یک بیماری پوستی و مسری هست که در علم پزشکی به آن "Scabies" اطلاق می شود. لارو بسیار ریز حشره ای بنام "سارکوپت" با سوراخ کردن پوست انسان وارد آن می شود و در بخش های سطحی پوست لانه گزینی می کند. این لاروها حدود 8 هفته در پوست زندگی می کنند و  در طول این مدت اقدام به نقب کانال های زیر جلدی کرده و تخم گذاری انجام می دهند. این مسئله باعث بروز حساسیت و خارش های بسیار شدید در مناطق درگیر می شود. اگر به موقع تشخیص و درمان نشود، باعث بروز عفونت و بثورات پوستی خواهد شد. در حالت کلی مناطقی چون ساعد، اطراف شکم، بین انگشتان، زیر بغل، پاها و آرنج ها را درگیر می کند.

 

علائم بیماری گال

در این بیماری یک سری علائم منتشر دیده می شود. در مردان نواحی تناسلی و در زنان اطراف پستان ها را درگیر می کند. در کودکان نیز در نواحی کف پا، کف دست و پشت گوش می تواند خارش های شدید ایجاد کند. تحریک پوستی شدیدی که در اثر خارش ایجاد می شود، در صورت عدم درمان می تواند منجر به عفونتهای پوستی شود. سایر علائم بیماری گال بصورت خلاصه عبارت است از:

-قرمزی منتشر

-زخم های پوستی

-بثورات پوستی

-افزایش خارش بعد از دوش آب گرم

-افزایش خارش در طول شب

-نقاط سیاه رنگ پوستی

-رسوبات دیده شده در ابتدای نقب های پوستی

-خطوط خاکستری بین انگشتان

 

نحوه سرایت بیماری گال

این بیماری بخصوص در فصول پاییز و زمستان براحتی سرایت می کند. در خانواده های پر جمعیت براحتی بین افراد خانواده منتقل می شود. علاوه بر تماس مستقیم پوستی، از طریق ملافه، حوله و لباسهایی که بطور مشترک بین اعضا خانواده استفاده می شود، منتقل می گردد وعامل آن در محیط خارج بدن تا 2 روز زنده می ماند.

ابتلا به این بیماری ارتباطی با سن و جنس افراد ندارد. رعایت بهداشت فردی اهمیت بسیاری در پیشگیری دارد. دست دادن یا درآغوش گرفتن فرد مبتلا می تواند باعث سرایت بیماری شود. اولین علائم بعد از ابتلا، 2 هفته بعد خودش را نشان می دهد. در افرادی که قبلا" به این بیماری دچار شده باشند، این مدت کمتر نیز خواهد شد.

 

تشخیص بیماری گال

در وهله اول شرح حال و معاینه کاملی به عمل می آید. بررسی علائم بیماری برای تشخیص کافی به نظر می رسد، با این وجود نمونه پوستی نیز برای تایید تشخیص به آزمایشگاه ارسال می گردد.

 

درمان بیماری گال

برای درمان بیماری گال برخی پمادها و لوسیون های پوستی تجویز می گردد. به دلیل خارش شبانه ای که این بیماران دارند پماد و لوسیون مربوطه قبل از خواب به کل بدن مالیده شده، صبح با دوشی که گرفته می شود لاروهای مرده شسته و دفع می گردند. در برخی موارد پزشک داروهای دیگری نیز به صلاحدید خود تجویز می نماید.