روشهای کنترل بارداری

Yazar : hepsireklam

 

 

کنترل حاملگی امروزه یکی از مهمترین برنامه های پیش از تولد به شمار می رود. خانواده برای اینکه بتواند صاحب تعداد معقولی از فرزندان شود، باید برخی از اصول را رعایت نماید. البته مهمترین اصل در این رابطه استفاده از روشهای کنترل بارداری و اجتناب از تولد فرزندان ناخواسته می باشد. از طرف دیگر زنانی ک هبدون هیچ روش پیشگیری از بارداری وارد روابط جنسی می شوند، در 80% موارد در طول 12 ماه حامله می مانند. این در حالیست که برای پیشگیری از بارداری روشهای زیادی وجود دارد.

 

روشهای پیشگیری از بارداری

روشهای مختلفی برای پیشگیری از بارداری وجود دارد. یکی از رایجترین روشها، استفاده از قرصهای ضد بارداری می باشد که بطور روزانه در ایام خاصی خورده می شود و مانع تشکیل تخم می گردد. در ضمن موجب افزایش ضخامت دهانه رحم شده و رسیدن اسپرم به تخمک را مشکل می سازد. قرص ضد بارداری از  جمله موثرترین روشهای پیشگیری به شمار می رود و توسط زنانی که حامله نشده اند نیز ترجیح داده می شود. این قرصها باعث منظم شدن قاعدگی شده و خونریزی آن را کاهش می دهد. از طرف دیگر احتمال کانسر تخمدان و دهانه رحم و نیز التهاب رحم را کمتر می کند.

کپسول های زیر جلدی: این کپسولها در زیر پوست بخش داخلی ساعد کاشته می شوند. مشابه چوب کبریت بوده و حاوی پروژسترون هستند و مانع لقاح می شوند. روش موثری به شمار می روند و تا پنج سال می توانند از بارداری پیشگیری نمایند.

آمپول: این آمپولها حاوی هورمون بوده و بصورت ماهانه و یا هر سه ماه یکبار تزریق می شوند. در صورت مصرف صحیح اثر پیشگیرانه خوبی خواهند داشت.

دیافراگم: از لاستیک بسیار نازکی ساخته شده و دهانه رحم را می بندد. مانع رسیدن اسپرم ها به رحم می شود. باید بطور درست استفاده گردد. در واقع نوعی سد فیزیکی در برابر بارداری می باشد.

شیاف ها: این داروها به شکل شیاف داخل واژنی موجب از بین رفتن اسپرم می شوند. قبل از رابطه جنسی در واژن قرار داده می شوند و اسپرمها را قبل از رسیدن به رحم از بین می برند.

آ یو دی: آ یو دی از جنس قابل انعطافی ساخته شده و توسط متخصص زنان در دهانه رحم قرار داده می شود. هدف اصلی آن ممانعت از رسیدن اسپرم به لوله های باروری می باشد. بعد از درآوردن آن، فرد می تواند حامله شود. اثر خوبی دارد و رابطه جنسی را تحت تاثیر قرار نمی دهد ولی در سه ماه اول پس از استفاده، احتمال دارد مقدار خونریزی قاعدگی را تا دو برابر افزایش دهد. در افرادی که احتمال انتقال بیماریهای مقاربتی دارند، روش مناسبی به شمار نمی رود.