زگیل تناسلی (کوندیلوما)

Yazar : hepsireklam

 

زگیل تناسلی هم در مردان و هم در زنان دیده می شود. این زگیل ها اولین علامت عفونت HPV  در ناحیه تناسلی هستند و بدان کوندیلوما نیز گفته می شود. بیش از 200 نوع مختلف از این ویروس وجود دارد اما نوع HPV-6 و HPV-11 خطر بیشتری دارند، اما هیچکدام ریسک کانسر را بدنبال ندارند. این ویروس علاوه بر ناحیه تناسلی، سایر نقاط بدن را نیز می تواند درگیر نماید. برای تشخیص انجام پاپ اسمیر ضرورت دارد.

کوندیلوما را بیشتر افراد به عنوان خال گوشتی تلقی می کنند. در برخی موارد تشخیص داده نمی شود ولی هرگاه به دنبال رابطه جنسی خونریزی و خارش در فرد ایجاد شود، باید برای تشخیص به پزشک مراجعه گردد.

 

علائم زگیل های تناسلی

زگیل های تناسلی به اندازه سرسوزن بوده و در صورت تجمیع در کنار هم بصورت کلم مانند دیده خواهند شد. بصورت برآمدگی های قهوه ای رنگ پوستی نیز دیده می شوند. علائم کلی آن شامل:

-خارش

-خونریزی خفیف بدنبال رابطه جنسی

-نمای کلم مانند

-ضایعات خاکستری و یا قهوه ای رنگ پوستی

این ضایعات حتی اگر درد و سوزش نداشته باشند، ایجاد خارش خواهند نمود. در صورت تماس دهانی فرد با ناحیه تناسلی آلوده به این ویروس، احتمال بروز آن در گلوی فرد نیز وجود خواهد داشت. این زگیل ها در زنان علاوه بر نواحی تناسلی، در اطراف مقعد، داخل واژن و کشاله ران نیز دیده می شوند. در مردان نیز در نواحی تناسلی (بیضه ها و آلت) و در اطراف مقعد و کشاله ران قابل مشاهده می باشند.

 

تشخیص زگیل های تناسلی

تشخیص ترجیحا" توسط متخصص پوست گذاشته می شود. در وهله بعدی تشخیص توسط متخصصی زنان و ارولوژیست ها داده می شود. افرادی که دچار زگیل تناسلی هستند بهتر است تا درمان کامل وارد رابطه جنسی نشوند و پارتنر آنها نیز از بروز آن اطلاع پیدا نماید. در زنان وجود ویروس HPV در دهانه رحم، می تواند مستعد کننده کانسر دهانه رحم باشد. سایر روشهای تشخیصی شامل موارد زیر می باشند:

-تست HPV DNA

-تست پاپ اسمیر

-بیوپسی دهانه رحم

-کولپوسکوپی

 

درمان زگیل های تناسلی

اولین خط  درمانی شامل مصرف کرم ها و پماد های مخصوص می باشد. این کرم ها بصورت شیمیایی بافت زگیل را می سوزاند. برای از بین بردن زگیل می توان آن را منجمد کرد (کرایوتراپی) و یا سوزاند (الکتروکوتری). در نهایت می توان زیر بیهوشی اقدام به برداشتن یا سوزاندن زگیل ها نمود. نحوه درمان در طی پروسه تشخیص، توسط پزشک مشخص خواهد شد.