ختنه نوزاد

Yazar : hepsireklam

ختنه نوزاد چیست؟

ختنه در اصل برداشتن پوست اضافی سر آلت تناسلی نوزاد پسر، عمدتا" با روش جراحی است. در طول تاریخ به عنوان سنتی دیرینه همواره مطرح بوده و از نظر پزشکی نیز فوایدی به دنبال دارد. در ختنه کودکان و بزرگسالان می توان از بیهوشی عمومی استفاده کرد ولی در نوزاد (کلا" زیر 6 ماه) به دلیل عدم ترشح کامل آنزیمهای کبدی، ختنه زیر بی حسی موضعی منطقی تر به نظر می رسد.

 

ختنه در چه سنی بهتر است انجام پذیرد؟

ختنه بعد از تولد در هر سنی قابل انجام است ولی بهتر است همیشه تحت جراحی توسط پزشک انجام پذیرد. اگر برای انجام جراحی نیاز به بیهوشی عمومی باشد، توصیه می شود بعد از 6 ماهگی انجام گیرد. بهتر است قبل از اینکه کودک نسبت به بدن خود آگاهی پیدا کند، انجام پذیرد. از این لحاظ توصیه می شود در کودکان 2بین  تا 4 سالگی انجام گیرد، در این سن از لحاظ روانی کودک دچار آسیب نخواهد شد. در کل ختنه را می توان از اولین روزهای پس از تولد تا 7 سالگی انجام داد.

ختنه نوزادان چه مزایایی دارد؟

مهمترین مزیت آن بخاطر نیاوردن جراحی توسط نوزاد می باشد، لذا هیچ آسیب روحی روانی در آینده متوجه کودک نخواهد شد. از طرف دیگر از آنجاییکه ختنه نوزاد معمولا" با بی حسی موضعی انجام می گیرد، نیازی به ناشتا ماندن کودک نیست؛ در ثانی بهبود زخم نیز در این دوران سریعتر روی می دهد. رگهای خونی پوست ختنه شده در نوزاد بسیار ریز است، لذا خونریزی چندانی نخواهیم دید. از طرف دیگر مادران شیرده هورمونها و پروتئین های ایمنی زا را از طریق شیر به نوزاد منتقل می نمایند و باعث حفاظت نوزاد در برابر عفونت و التهاب می گردند.

بعد از ختنه به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

دوره بعد از ختنه در نوزاد اهمیت بسیار زیادی دارد. مراقبت بیمارستانی قبل از ترخیص نوزاد باید بطور صحیح انجام پذیرد، برای بعد از ترخیص هم باید اطلاعات لازم به خانواده نوزاد داده شود. نوزاد را چند روز بعد از ختنه می توان در حمام شستشو داد، کرم آنتی بیوتیک باید تا یک هفته به موضع جراحی مالیده شود. در موارد نادر اگر خونریزی و التهاب بعد از ختنه     روی دهد حتما" باید به پزشک مراجعه کرد تا بررسی های لازم انجام شود. ترجیحا" بهتر است نوزاد توسط پزشکی که ختنه را انجام داده ویزیت شود. در این موارد مراجعه به پزشک ضرورت دارد:

-خونریزی در محل بخیه ها ادامه دارد

-حین ادرار نوزاد دچار درد و ناراحتی می شود

-تغییر رنگ و یا ادم در محل ختنه