دِمانس (زوال عقل) و انواع آن

Yazar : hepsireklam

 

دمانس و یا همان زوال عقل بیماری است که در آن حافظه فرد، توانایی های اجتماعی وی، و قوه ادراک صحیح او به صورت منفی دچار اشکال می شود.

دمانس انواع مختلفی می تواند داشته باشد. از بین آنها آلزهایمر و در وهله بعدی دمانس عروقی ناشی از سکته مغزی شیوع بیشتری دارد. دمانس از ریشه لاتین  d+mens  گرفته شده و به معنی از دست دادن حافظه است.

دمانس در افراد به صورت تدریجی و به آرامی ایجاد می شود. در برخی موارد دمانس در اثر عوارض دارویی و مصرف بعضی مواد شیمیایی به وجود می آید. این نوع از دمانس معمولا" پیشرونده نبوده و قابل برگشت می باشد.

 

انواع دمانس کدام ها هستند؟

دمانس در مناطق مختلف مغز می تواند دیده شود و ضمن آسیب رساندن به سلول های مغزی، مانع ارتباط مناسب این سلول ها شود. این بیماری موجب ضعف شدید قدرت تفکر، رفتار و احساسات فرد می گردد.

انواع دمانس عبارتند از:

آلزهایمر: شایعترین نوع دمانس است. علت آن به درستی مشخص نیست ولی انتقال ژنتیکی از والدین به کودکان دیده شده است. در مغز افراد درگیر، الیاف متشکل از پروتئین های بتا آمیلوئید و تائو ایجاد می شود و مانع فعالیت صحیح سلول های مغزی می گردد.

دمانس عروقی: دومین نوع شایع دمانس هست و در اثر آسیب عروق مغزی دیده می شود. در افراد درگیر باعث کند ذهنی، عدم توانایی در حل مسائل و عدم تمرکز می شود.

دمانس اجسام Lewy: اجسام Lewy تجمع بالن مانند پروتئین ها در مغز می باشد. در این بیماری فرد در حین خواب و در رویاهایش اجسامی را می بیند که در واقع نمی توانند وجود داشته باشند. عدم تمرکز و عدم دقت نیز در این افراد دیده می شود.

دمانس مختلط: این نوع دمانس ترکیبی از انواع آلزهایمر، دمانس عروقی و دمانس Lewy می باشد. اغلب در افراد بالای 80 سال دیده می شود.

 

علائم بیماری دمانس چیست؟

مغز دارای مناطق مختلف با عملکردهای متفاوت می باشد. بسته به اینکه کدام ناحیه از مغز دچار آسیب شده باشد، علائم متفاوتی ایجاد خواهد شد.

مهمترین علامت دمانس پاک شدن سریع اطلاعات جدید و فراموش کردن اتفاقات اخیر است. برای تشخیص قطعی دمانس باید دست کم دو علامت از موارد زیر وجود داشته باشد:

اختلال حافظه

اختلال تکلم و برقراری ارتباط

اختلال درک بصری

اختلال در قضاوت

اختلال در تمرکز

اختلال در دقت