Hakkımızda Doktorlar Makaleler Videolar İletişim Giriş
بیماری پسوریازیس ( صدف )

بیماری پسوریازیس ( صدف )

Yazar :

 

پسوریازیس و یا بیماری صدف نوعی درگیری پوستی می باشد. روش درمان ثابتی برای این بیماری وجود ندارد. معمولا" بسته به شرایط و گذشته پزشکی بیمار، اقدام به طراحی روش درمانی ویژه برای وی می نمایند.

در موارد خفیف می توان از پمادهای جلدی حاوی کورتون استفاده کرد. بر اساس نیاز بیمار می توان  داروهای حاوی ذغال و ویتامین D نیز برای بیمار تجویز نمود.

بیماران شدیدتر می توانند از روشی موسوم به فُتوتراپی استفاده نمایند. برای برخی از بیماران نیز پمادهای حاوی ویتامین A و مواد ترمیم کننده سلولی داده می شود.

 

چه عواملی باعث تشدید بیماری می شوند؟

برخی عوامل در تحریک بیماری صدف نقش دارند. این عوامل می توانند مادرزادی بوده و یا بعدا" در اثر برخی شرایط به وجود آمده باشند. عوامل محرک بیماری صدف عبارتند از:

التهاب موجود در لوزه ها

تغییرات روحی روانی

پوسیدگی های دندانی

التهابات موجود در مجاری ادراری

در حین درمان بیماران صدف، دادن روحیه مثبت به این افراد نقش مهمی در بهبودی دارد. داشتن روحیه مثبت می تواند باعث بهبود زودتر و سریعتر بیماری گردد.

 

بیماری صدف چه علائمی دارد؟

در مراحل اولیه بیماری، ضایعات پوستی به صورت قرمزی و برآمدگی دیده می شود. در مراحل پیشرفته تر، ورقه های پوستی خشک و کپک مانند به وجود می آیند. بیماران معمولا" در حفظ حرارت بدن خود مشکل دارند؛ دچار کاهش وزن، لرز و احساس سرما می شوند و تمایل به مصرف غذاهای پروتئینی پیدا می کنند. در برخی افراد مبتلا به صدف، بیماری های روماتیسمی با احتمال بیشتری دیده شده است.

درمان بیماری صدف مستقیما" در محل بروز ضایعات پوستی اعمال می شود. این نواحی عمدتا" شامل پوست سر، آرنج ها و زانوها می گردد. ناخن های این بیماران ممکن است به رنگ زرد و حتی قهوه ای متمایل شود.

تداوم در درمان و عمل به توصیه های پزشک معالج نقش زیادی در بهبودی دارد. مواردی که بدون درمان توانسته اند بهبود یابند، بسیار نادرند، لذا استفاده از رژیم های درمانی بسیار اهمیت دارد.

در حین درمان، بیمار باید از هر لحاظ مراقب خودش باشد. استرس، مصرف سیگار و الکل و عفونتهایی که در طول درمان ممکن است ایجاد شوند، باعث تشدید بیماری و به تعویق افتادن درمان خواهند شد.

 

بیماری صدف چطور تشخیص داده می شود؟

به عنوان اولین قدم، مشاهده ضایعات پوستی توسط پزشک اهمیت زیادی دارد. در صورت تایید ضایعات، ابتدا پمادهایی برای مصرف موضعی تجویز می گردد. اگر پزشک در مورد ضایعات تردید داشته باشد، نمونه برای آزمایشگاه فرستاده می شود (نمونه بیوپسی). برای تشخیص قطعی این بیماری، انجام بیوپسی بسیار اهمیت دارد.

Evimdeki Doktor, SAFA danışmanlık ve sağlık hizmetleri şirketi bünyesinde. © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.