درمان واریس

Yazar : hepsireklam

 

روشهای درمانی مختلفی برای درمان واریس وجود دارد، منتها انتخاب نوع درمان وابسته به شدت واریس است. واریس به بزرگ شدن و پیچ خوردگی وریدهای زیرجلدی گفته می شود. این وریدهای واریسی به رنگهای آبی، کبود و یا سبز دیده شده و برحسب شدت آن می تواند منجر به بروز درد در پاها و اشکال در سرپا ایستادن و راه رفتن شود و در کل کیفیت زندگی فرد را پایین بیاورد.

روش درمان توسط جراح عروق انتخاب می شود. مدت درمان و نتیجه آن از فردی به فردی دیگر متفاوت است. علاوه بر روشهای رایج جراحی در درمان این بیماران، روشهای غیر جراحی نیز در این افراد کاربرد دارد.

 

روشهای درمانی جایگزین برای واریس شامل چه مواردی می شوند؟

امروزه روشهای مختلفی برای درمان واریس وجود دارد. برای فردی که بدلیل واریس به جراح عروق مراجعه کرده، آزمایشات و بررسی هایی انجام می گیرد و شدت واریس مشخص می شود.

در این مرحله شدت واریس و وریدهای درگیرشده مشخص می گردند و بسته به شرایط بیمار و شدت بیماری اش، روش درمانی مناسب پیشنهاد می شود.

در موارد خفیف که بتازگی شروع شده، معمولا" نیازی به جراحی نیست و به عنوان آلترناتیو می توان توصیه به پوشیدن جوراب واریس نمود. جوراب واریس باعث فشرده شدن وریدها می شود و باعث بهبود گردش خون در پاها می شود. در ضمن به بیماران پیشنهاد می شود که تا حد امکان از ایستادن سر پا اجتناب نمایند. وقتی هم که دراز می کشند بهتر است پاها بالاتر از سطح قلب قرار بگیرند تا گردش خون به راحتی انجام پذیرد.

 

در روش جراحی زمان بهبودی چقدر است؟

علاوه بر شدت واریس، شرایط خود بیمار نیز در روند بهبودی نقش دارد. زمان بهبودی از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است.

استفاده از لیزر از سایر روشهای درمانی است. علیرغم روشی که برای درمان استفاده می شود، مراقبتهای بعد از درمان نیز در بهبودی کامل فرد نقش به سزایی دارد. با روش لیزر معمولا" در یک جلسه می توان به نتایج درمانی دست یافت.

 

آیا احتمال ابتلا دوباره به واریس وجود دارد؟

هدف از درمان واریس، رفع کامل آن می باشد با این حال در برخی موارد احتمال ابتلا دوباره به آن دیده می شود.

برخی بیماران به دلیل بد دیده شدن تمایلی به پوشیدن جوراب واریس ندارند ولی باید توجه داشت که استفاده از این جورابها علاوه بر اینکه به تنهایی اثر درمانی دارد، در مراحل بعد از جراحی نیز به عنوان درمان کمکی نقش مهمی ایفا می کنند.

بیمار تا حد ممکن باید از ایستادن های بی مورد اجتناب کند. در حین دراز کش نیز بهتر است پاها بالاتر از سطح قلب قرار گیرند. این کار باعث بهبود گردش خون خواهد شد.