Hakkımızda Doktorlar Makaleler Videolar İletişim Giriş
Aritmiler Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Aritmiler Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Yazar :

Aritmiler, ritim bozukluğu olarak bilinir. Kalp hastalığı olanlarda da ortaya çıkabilen bu sağlık problemi kalbin duraklayarak, yavaş ya da hızlı olarak sürdürdüğü atışları bazen bayılmaya kadar götürebilir. Aritmilerin tedavisinde kalbin çalışma şekline göre farklı tedaviler uygulanabilir.

Ritim bozukluğu, kalp atışlarının düzensiz olarak devam etmesidir. Ritim bozukluğunda kalp çok yavaş ya da çok hızlı atabilmektedir. Bazı aritmiler sağlığa zarar vermediği gibi kısa sürede yaşamı tehdit edebilmektedir. Aslında aritmi sırasında kalp vücuda yeteri kadar kan gönderemez. Bu durumda bayılma, baygınlık, nefes darlığı ve hatta ani ölümler de gelişebilir.

Aritmi Nedenleri

Aritmiler genelde kalp rahatsızlığı olanlarda görülmektedir. Bazen de kalpte herhangi bir sağlık problemi olmayanlarda gelişmektedir. Haliyle ritim bozukluğunda ilk olarak bu duruma neden olan faktörler belirlenmeli ve tedaviye de kısa sürede başlanmalıdır. Bazen kalp dışı hastalıklarla da gelişebilen aritmiler, bağ dokusu hastalıkları ya da tiroid bezinin çok ya da az çalışmasıyla da ortaya çıkabilir.

Aritmi Belirtileri

Kalpte ritim bozukluğu bulunan hastalardan bazıları aslında bu sorundan habersiz bir şekilde yaşamaktadır. Bu bireylerde yapılacak rutin bir muayene sonucunda teşhis konulabilir. Ayrıca aritmi belirtileri aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

-Baş dönmesi

-Boşluk hissi

-Nefes darlığı

-Kalbin duracak gibi olma hissine kapılması

-Kalp atışlarında düzensizlik

Aritmilerdeki en önemli belirtiler ise bayılma, eforla beraber nefes darlığı ve baş dönmesi şeklindedir. Kalp ritminde yaşanabilecek duraklamaların ardından genelde 3 saniyeye kadar baş dönmesi yaşanır. Bayılma da bu sürecin hemen ardından görülebilir. Aynı durum kalp hızının aşırı olması durumunda da gelişmektedir.

Aritmide Teşhis Yöntemleri

Aritmiler aniden ortaya çıkabilir. Bu durumda hastanın muayene sırasında şikayetleri kapsamlı bir şekilde ele alınmaktadır. Şikayetlerin uzun süre gelişmesi halinde EKG çekilir. Kısa süreli ritim bozukluğu şikayetlerinde de yine EKG’ye başvurulabilir. Hastalardaki şikayet çok sık yaşanıyorsa Holter izlemine başvurulur. Bu uygulamada hasta 24’er saat aralıklarla incelenmektedir. Kesin tanı konulması için de efor testi yapılmaktadır. Efor testi sayesinde ayrıca aritminin türü de belirlenebilir.

Aritmi Tedavi Yöntemleri

Hastanın kalbi çok hızlı atıyorsa reçete edilecek ilaçlar sayesinde ritim düzenli hale getirilebilir. Ayrıca kalp atış hızı tamamen normale dönebilir. Bununla beraber kalp hızını düşürmek için kalsiyum kanal blokerleri ile beta blokerker kullanılabilir.

Hastada ilaç tedavisi etkisiz kalıyorsa bu süreçte elektriksel tedavilere başvurulabilir. Kateter ablasyonu adı verilen yöntem sayesinde aritmi uzmanı kardiyologlar tarafından uygulanan bu tedavide aritmi odakları yakılabilir ya da dondurularak tedavi başarıyla tamamlanabilir.

Evimdeki Doktor, SAFA danışmanlık ve sağlık hizmetleri şirketi bünyesinde. © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.