Hakkımızda Doktorlar Makaleler Videolar İletişim Giriş
Cilt Kanseri Nedir?

Cilt Kanseri Nedir?

Yazar : Admin

 

Cilt kanseri; cilt hücrelerinin maruz kaldığı sağlıksız koşullarda büyümeye başlaması ve genetik yapılarının değişmesi sonucu ortaya çıkan bir kanser türüdür. En yaygın görülen kanser türlerinden olan cilt kanseri, iki cinse ayrılır. Metastaz oluşması durumunda kişi ve ya kişilerin ölümü ile sonuçlanabilir. Tedavi edilmesi oldukça güç bir kanser çeşididir.

Cilt Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Cilt kanseri, deri üzerinde oluşan lezyonlar ile teşhis edilebilir. Ayrıca var olan benler üzerinde de meydana gelebilmektedir. Bu tarz oluşan lezyonların takip edilmesi ve gözlemlenmesi, cilt kanseri teşhisini kolaylaştırabilir.

Kanser hücresi taşıyan lezyonların genellikle şekilleri bozuktur. Ayrıca bu lezyonlar birden fazla renkte olabilmektedir. Bazı durumlarda ise lezyonlar renksiz bir şekilde karşımıza çıkar. Ortaya çıkan bu lezyonlar büyük olabilir ve ya büyüme yapabilir. Genellikle kahverengi ve siyah bir şekilde ortaya çıksa da zamanla rengi değişebilir. Pembe ve ya maviye dönük yeşil bir renk alabilir. Pütürlü bir yapıya sahip olurlar ve giderek şekillerinde gözle görülür bir değişim olabilmektedir.

Cilt Kanserinin Türleri Nelerdir?

Cilt kanseri iki şekilde karşımıza çıkmaktadır. Melanom ve melanom dışı olarak adlandırılan bu türler arasında melanom nadir olarak görülse de en ölümcül olanıdır.

Melanom; cildin bağışıklık sistemini koruyarak pigmentasyonu sağlayan melanosit hücrelerinde başlar. Vücudun başka organlarına sıçrayabildiği için oldukça tehlikelidir. Bacak, yüz, avuç içi gibi yerlerde ortaya çıksa da nadiren genital bölgelerde ve ya gözde de ortaya çıkabilmektedir. Erken teşhis edilirse tedavisi mümkündür.

Melanom dışı; bu türü genellikle vücudun zararlı güneş ışınlarına maruz kaldığı yerlerde ortaya çıkar. Cilt kanserinin en yaygın görülen bu türü deri üstünde ve ya alt katmanında meydana gelmektedir. Erken teşhis edilen kanserli hücre yok edildiği takdirde hasta tamamen iyileşme gösterebilir.

Yaz aylarında bronzlaşabilmek için güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak ve ya solaryum kullanmak, ciltte ki melanosit hücrelerine zarar verdiğinden kanser oluşumunu tetikleyebilmektedir.

Cilt Kanserinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cilt kanseri tedavisi genellikle lezyon oluşmuş bölgenin veya benin alınmasıdır. Kanserli hücrelerin cilde yayılmaması hedeflenen bu yöntemde, eğer kanser erken teşhis edilmiş ve herhangi bir ilerleme göstermemişse bölgesel kanser hücresi çıkarılarak, bölge temizlenir. Ayrıca lenf bezlerine yayılıp yayılmadığının anlaşılması için lenf bezlerinden biyopsi alınır ve laboratuvar ortamında test edilir.

Eğer kanserli hücre lenf bezlerine sıçramış işe, hem kanserli bölge hem de lenf bezleri cerrahi operasyon ile çıkarılır ve ilerleyiş durumuna göre, radyoterapi veya kemoterapi işlemi uygulanır.

Cilt kanseri riski herkes için oldukça fazladır. Bu yüzden kişiler kendilerini, kansere sebep olabilecek her tür etkenden korumalıdırlar. Güneş kremi kullanmalı, zararlı ışın veren solaryumdan kaçınmalı ve kullanılan kozmetik ürünleri özenle seçilmelidir.

 

Evimdeki Doktor, SAFA danışmanlık ve sağlık hizmetleri şirketi bünyesinde. © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.