Hakkımızda Doktorlar Makaleler Videolar İletişim Giriş
Çocuklarda Astım Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Astım Belirtileri ve Tedavisi

Yazar :

Astım hastalığı birçok faktöre bağlı olarak gelişebilir. Akciğerlerdeki hava yolu duvarlarının şişmesiyle beraber ortaya çıkan astım çevresel ve genetik faktörlerden dolayı karşılaşılan ciddi sorunlardan biridir. Bununla beraber çocuklarda astım belirtileri de her zaman merak edilen konular arasındadır. Hava yolları duvarlarının kalınlaşması ve çevresindeki kasların kasılmasıyla beraber aşırı mukus üretimi gerçekleşen astım hastalığında bireyin nefes alması da zorlaşacaktır.

Çocuklarda Astım Belirtileri

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde astım belirtileri genelde aynıdır. Bu belirtiler;

-Yorgunluk hissi

-İstirahat sırasında hızlı nefes alıp verme

-Nefes darlığı

-Göğüs sıkışması

-Göğüs bölgesinde ağrı

-Solunum sırasında kaburgalar arasında çekilme yaşanması

-Çocukların oyun sırasında daha erken yorulduğu şeklindedir.

Çocuklarda astım bu semptomlara benzer bir şekilde ortaya çıkar. Ayrıca çocuklarda hırıltılı öksürüğün uzun bir süre devam etmesi, astım belirtilerinden biri olabilir.

Çocuklarda Astım Teşhisi Nasıl Konur?

Astım hastaları genelde kuru öksürük, hırıltılı öksürük ve nefes darlığından şikayetçidir. Bununla beraber çocuklarda astım teşhisi konulabilmesi için solunum fonksiyon testleri yapılmaktadır. Akciğer kapasitesini ölçen bu testler sayesinde kısa sürede tanı konularak tedavi sürecine başlanabilir. Bazı çocuklarda ise alerjen varlığıyla ilgili testler yapılabilir.

Astım Hangi Dönemlerde Çocuklar için Risk Anlamına Gelir?

Astım hastalığı çocuklarda okul öncesi dönemlerde üst solunum yolu enfeksiyonu gelişimiyle beraber risk oluşturabilir. Bazı çocukların hava yolları hassas olduğu için okul öncesi dönemde 5 ya da 8 defa bu sorunu yaşayarak astıma davetiye çıkarabilir. Yine okul öncesi dönemde çocukların neredeyse %50’sinde benzer şikayetlerle karşılaşılabilir. Ancak çocuklar büyüdükçe bu sorunlar azalır ve tamamen yok olabilir. Öte yandan aşağıdaki durumların yaşanması, ilerleyen vadede çocuklarda astım varlığına neden olabilir;

-Ailede astım hikayesinin bulunması

-Son 6 ay içinde en az 3 kez hırıltı atağı geçirilmesi

-Şiddetli hırıltı nedeniyle hastanede yatılması

-Rinit varlığı

-Uygulanacak testlerde alerjene rastlanılması

Çocuklarda Astım Tedavisi

Astım başlangıcında ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Koruyucu ve tedavi edici ilaçlar kapsamında olan inhale kortikosteroidlerin yanı sıra ağızdan alınan çiğneme tabletleri, şikayetleri giderici ilaçlardır.

Orta ve ağır derecedeki astım vakalarında ise doktor tarafından reçete edilecek ağızdan püskürtmeli ilaçlar kullanılacaktır. Kortizon içeren bu ilaçlar belirli saatlerde ve uygun dozlarda alındığı zaman herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Öte yandan ağır astımlı çocuklar için bu tedaviler uygulanmadığında ergenliğe geç ulaşma ve boy kısalığı gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Evimdeki Doktor, SAFA danışmanlık ve sağlık hizmetleri şirketi bünyesinde. © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.