Hakkımızda Doktorlar Makaleler Videolar İletişim Giriş
Çölyak Hastalığı

Çölyak Hastalığı

Yazar : Admin

Çölyak hastalığı genel olarak bir emilim bozukluğu olarak tanımlanmaktadır ancak hastalığa neyin neden olduğu henüz kesin olarak bilinmemektedir. Emilim bozukluğuna sebep olan materyalin ise, genellikle buğday ve türevleri tahıllarda bulunan yapışkan özellikli glüten isimli protein grubundan kaynaklı olduğu bilinmektedir.

Glüten, hasta kişilerin ince bağırsaklarında bulunan ve sindirimin ince bağırsaktaki geri emilim işlemine yardımcı olan villus isimli parmaksı yapılarda bozulmaya ve hasta kişilerin bağışıklık sisteminin kendi kendine harekete geçmesine neden olmaktadır. Bu durum, kişilerde ciddi sorunlara sebebiyet vermektedir.

Bu emilim bozukluğu hastanın bağışıklık sistemini harekete geçirdiği gibi, hastaların sindirim problemleri yaşamasına da sebep olmaktadır. Bu durum, kişilerde yetersiz kalori alımına bağlı kilo kaybına ve çocuk hastalarda gelişim bozukluğuna sebep olmaktadır.

Aynı zamanda, ince bağırsaklarda bulunan villus isimli parmakçıkların bozulması, ilerleyen dönemde hastaların bağırsak problemleri de yaşamasına neden olmaktadır.

Tedavi Yöntemleri

Çölyak hastalığı neden geliştiği bilinmeyen bir hastalık olması ile birlikte, cerrahi bir tedavisi bulunmamaktadır. Ayrıca, hastalığın ilaç ile tedavi edilmesi de mümkün değildir.

Çölyak hastalarını tedavi etmenin tek yolu, diyettir. Uygulanan glütensiz diyetler, yaklaşık olarak 2 yıl gibi bir süre içerisinde hastaların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Ancak diyete dikkat edilmeyen durumlarda hastalığın nüksetme durumu her zaman vardır. Gıdaların yetersiz geri emilimine bağlı olarak kişilerde pek çok başka hastalığın görülmesine temel oluşmaktadır.

En başta bağışıklık sistemi yeterli olarak desteklenemediğinden dolayı kişiler daha çabuk hastalanmakta ve glütenli gıdalar tüketmeleri durumunda, bağışıklık sistemleri aşırı tepki vermektedir.

Diyette Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Çölyak hastalığı için uygulanan glütensiz diyetlerde hastaların dikkat etmesi gereken pek çok kriter bulunmaktadır. Bunların en başında paketli gıda alımının sınırlandırılması ya da tamamen bırakılması gelmektedir. Paketli gıda alımında sınırlamaya gidilecekse, kişilerin mutlaka etiket okuma alışkanlığı edinmeleri gerekmektedir.

Ev yapımı ya da glütensiz besinler ürettiğinden emin olunan yerlerden alım yapılmalıdır. Ayrıca, hastalar aldıkları gıdaların çapraz bulaşma etkenine maruz kalmadığından kesin emin olmalıdırlar.

Çölyak Hastası Olmayan Kişilerin Glütensiz Diyet Uygulaması

Hastalığa sahip olmayan ama glüten alerjisi ya da glüten intoleransı gibi durumlarla mücadele eden kişiler, glütensiz diyet uygulayabilirler. Bu durum, kişilerin şikayetlerini var olan glüten vücutlarından atıldığı anda ortadan kaldırmaktadır.

Glüten yapışkan bir yapıya sahip olduğundan genellikle yemeklerden sonra yaşanan şişkinlik hissine neden olmaktadır. Mümkün olduğunca glütenden fakir beslenmek, şişkinliği azalttığı gibi, diyete düzenli devam edildiğinde kişilerde kilo verme durumu da gözlenmektedir.

Evimdeki Doktor, SAFA danışmanlık ve sağlık hizmetleri şirketi bünyesinde. © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.