Hakkımızda Doktorlar Makaleler Videolar İletişim Giriş
Demans ve Türleri

Demans ve Türleri

Yazar : Admin

 

Demans hastalığı kişilerin hafızasını,  sosyal becerilerini, sağlıklı bir şekilde düşünebilmesini olumsuz yönde etkileyen semptomlar olarak adlandırılmaktadır.

Demans bir hastalık olmakla beraber birçok türü bulunmaktadır.  En sık görülen türleri arasında Alzheimer ve inme sonucu meydana gelen vasküler demans gözlemlenen ikinci demans türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Demans, Latince mens kelimesinden türetilmiştir ve zihin yitirilmesi anlamına gelmektedir.

Bireylerde meydana gelen demans aniden ortaya çıkmamakla birlikte belirtileri yavaş yavaş görülür ve ilerleyicidir. Bazı durumlarda ise demanslar bireylerin vücudunda bulunan madde eksikliğinden ya da herhangi bir ilacın yan etkisi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu demans türleri genellikle ilerleyici değildir ve geri dönüşü bulunmaktadır.

Demans Türleri Nelerdir?

Demans hastalığı beynin farklı bölümlerinde bulunan hücrelerin zarar göstermesi ile görülebilmekte ve hücrelerin birbirleri ile iletişim kurmasını engellemektedir. Beyin hücrelerinde meydana gelen bu durum ise bireylerde düşünme, davranış ve duygularını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Demans türleri;

Alzheimer:  Bu hastalığın sebebi her ne kadar bilinmese de genetik olarak ebeveynden çocuklara aktarıldığı bir hastalık olduğu bilinmektedir. Bu hastalık bireylerin beyinlerinde bulunan beta amiloid ve tau proteininden meydana gelen lifli yapılar oluşur ve bu yapılar sağlıklı beyin hücrelerini engelleyerek zarar verdiği düşünülmektedir.

 

Vasküler Demans:  En çok bilinen ikinci demans türüdür ve beyindeki damarların zarar görmesinden dolayı görülmektedir. Bu hastalık ise bireyler üzerindeki etkisi, yavaş düşünme, problem çözme, odaklanma gibi sorunları beraberinde getirmektedir.

Lewy Cisimciği Demansı: Lewy cisimleri beyinde bulunan be şekli bir balona benzeyen proteinlerin biriktiği bölgedir. Bu hastalıkta görülen belirtiler ise uykuda rüye görürken hareket etmek, olmayan varlıkları görmek gibi problemleri beraberinde getirmekle beraber odak ve dikkat sorunu da bulunmaktadır.

Karışık Demans: Bu hastalık ise vasküler demans, Alzheimer ve lwy cisimciği gibi brçok etmenini bir arada görüldüğü hastalıktır. Genellikle 80 yaş ve üstü bireylerde meydana gelmektedir.

 

Demans Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Beyin, birbirinden farklı işlevlerden sorumlu olan birçok farklı bölge sahiptir ve bu bölgelerin herhangi bir neden ile hücrelerin zarar görmesi sonucunda o bölge normal işlevini yerine getirememektedir.

 Demans hastalığının en belirgin özelliği yeni edinilen bilgilerin hızlı bir şekilde silinmesi ve unutulmasıdır. Bunun yanı sıra kişilerin demans hastası olarak kabul edilebilmesi için en az iki faktörde bozulma gözlemlenmelidir. Bu faktörler;

-Hafıza, bellek bozukluğu

-Dil ve iletişim bozukluğu

-Görsel algının bozukluğu

-Yargı ve muhakeme bozukluğu

-Odaklanma bozukluğu

-Dikkat bozukluğu

Evimdeki Doktor, SAFA danışmanlık ve sağlık hizmetleri şirketi bünyesinde. © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.