Hakkımızda Doktorlar Makaleler Videolar İletişim Giriş
Epidural Doğum

Epidural Doğum

Yazar :

Ağrısız doğum olarak adlandırılan Epidural doğum uygulamasında, anne adayına bel kısmından özel bir iğne ile girilir ve omuriliğe takılan katater sayesinde anestezik madde enjekte edilir. Asıl amacı, belden aşağısını uyuşturmak ve doğumda ağrı hissedilmemesini sağlamaktır. Normal doğum için kullanılan bu yöntem aynı zamanda sezaryen doğum için de kullanılabilir.

Doğum olayı, rahim içindeki bebeğin şiddetli kasılmalar ile beraber doğum kanalında ilerlemesi ve artık dışarıya çıkmasıdır. 3 farklı evrede gerçekleşen doğum evresi açılma, bebeğin çıkışı ve yeni plasentanın çıkışı evrelerinden oluşur. İlk evrede rahim kasılmaları nedeniyle ciddi ağrılar yaşanabilir. Bu ağrıların nedeni, rahimdeki genişlemeden kaynaklanmaktadır. İkinci evre olan bebeğin çıkışında da kasık gerileceği için yine ağrı süreci hızlanabilir.

Epidural doğum dışında farklı alternatifler de bulunmaktadır. Nefes alıştırmaları, hipnoz, aromaterapi, akupunktur veya sinirlere lokal anestezik ilaçların enjekte edilmesi gibi uygulamalar aslında doğum ağrısını tam anlamıyla kontrol altına alamaz. Günümüzde bu ağrıları azaltmak için en etkili yöntem olan Epidural uygulamasının sıklıkla kullanılmaya devam edildiği bilinmektedir.

Epidural Anestezi İşlemi Nasıl Uygulanır?

Anestezi uzmanları Epidural yöntemi çokça tercih etmektedir. İşlemden önce anne adayının durumu değerlendirilir ve sorun yaşanmaması halinde yöntemin nasıl uygulanacağı anne adayına anlatılır. İşlem yapılacak kişi daha sonra uygun pozisyona getirilir ve iğne ile vücuttan girilecek bölgeye ilaç enjekte edilir. Girişin yapılacağı bölgede bulunan cilt altı dokular ince iğneler ile uyuşturulur. Daha sonra özel Epidural iğnesi kullanılarak katater tüpleri vücuda yerleştirilir. Flaster sayesinde sabitlenen kateter, ilaç verilmesinin ardından acıları hissiz hale getirir. Ancak bu yöntem rahimde yaşanacak kasılmaları engellemez. Sadece sancıları ortadan kaldırır.

Epidural Doğum Nasıl Yapılır?

Ağrısız doğum yöntemi, rahim kasılmalarının başladığı anda rahim ağzının da yüzde 70’e kadar incelmesinin ardından uygulanmaktadır. Anestezinin kasılmalardan önce uygulanması ayrıca doğumu da geciktirebilir. İlacın uygulanmasının ardından ayaklarda karıncalanma ve ısınma gibi etkiler hissedilir. Bununla beraber göbek hizasına kadar devam eden uyuşukluk da yaşanacaktır. Anestezik uygulama yaklaşık 10 dakika kadar sürer ve ağrılar da bu aşamada azalmaya başlar.

Ağrısız Doğumun Avantajları Nelerdir?

Normal doğumda ağrı duyulmamasını sağlayan Epidural doğum yöntemi anne ve bebek sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Anne adayları doğum sırasında ağrı duymayacağı için daha rahat ıkınabilir. Ayrıca doğumdan hemen sonra anne ağrı çekmediği için bebeği emzirecek durumda olacaktır. Bebeğe sistemik anestezi ilaçları yerine daha küçük dozda ilaç aktarılacağı için güvenli bir yöntem olan Epidural uygulama, uzun süren doğumlarda annenin dinlenmesini sağlarken doğumdan sonra da annenin hızlıca toparlanmasına neden olacaktır. Yan etkisi yok denecek kadar az olan bu uygulama aşırı kanaması olan, uygulama bölgesinde enfeksiyonu olan ve kan sulandırıcı ilaç kullanan anne adaylarında tercih edilmemektedir.

Evimdeki Doktor, SAFA danışmanlık ve sağlık hizmetleri şirketi bünyesinde. © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.