Hakkımızda Doktorlar Makaleler Videolar İletişim Giriş
Erken Ergenlik

Erken Ergenlik

Yazar :

Ergenlik, çocukluktan artık yetişkinlik dönemine geçiş olarak isimlendirilmektedir. Hızlı bir gelişim sürecini beraberinde getiren ergenlik döneminde bazı değişikliklere bağlı olarak erken ergenlik durumu söz konusu olabiliyor. Ayrıca hormonal ve fiziksel olarak yaşanan değişiklikler beraberinde duygusal farklılıkları da getirirken bu dönem ortalama 2.5 – 3 yıl arasında devam ediyor. Ancak erkek çocuklarda 9 yaşından önce kız çocuklarında ise 8 yaşından önce ergenliğe giriş yapılmasına, erken ergenlik adı veriliyor.

Erkeklerde normal ergenlik 11-12 yaşlarında başlarken, kız çocuklarında 10-11 yaşları arasında başlayabiliyor. Her ne kadar son zamanlarda ergenlik dönemiyle ilgili daha erken yaşlarda başladığına dair görüşler bulunsa da standart rakamlar bu şekilde kabul edilmektedir.

Erken Ergenlik Nedenleri

Beslenme şekli, çevresel faktörler, coğrafi faktörler, genetik durumlar ve obezite gibi durumlar erken ergenlik nedenleri olarak sıralanmaktadır. Ayrıca iyi huylu tümörlerin yanı sıra merkezi sinir sistemi problemleri de erken ergenliğin sebeplerindendir. Sonuç olarak ergenliğin başlama dönemi ne kadar erken ise bu duruma neden olan hastalıkların varlığı da erken dönemde başlamaktadır.

Erken Ergenlik Belirtileri

Erkeklerde ve kızlarda farklı belirtilerle ortaya çıkan erken ergenlikte ilk olarak erkeklerde testis büyümesi yaşanabilir. Erkek çocuklarında 9 yaşından önce, kız çocuklarında 8 yaşından önce görülebilen erken ergenlikte kilo ve kemik gelişimi ciddi anlamda artmaktadır. Ayrıca çocuklarda daha hızlı boy gelişimi fark edilirken psikolojik olarak kendini rahatsız hissetme durumu da ön plandadır.

Erken Ergenlik Tanısı Nasıl Konur?

Ailelerin durumu fark ederek hekime başvurmasıyla beraber ilk olarak fizik muayene süreci başlamaktadır. Ayrıca aileden tıbbi öykü talep edilir. Erken ergenlikte tanının kesinleşmesi için bazı testler de uygulanmaktadır. Hormon düzeyi ve kemik yaşı ölçümü, bu konuda en çok başvurulan testlerden biridir. Kemik yaşının değerlendirilmesinden sonra kızlarda genelde yumurtalıkların ve rahim bölgesinin ultrasonografik muayenesi yapılır. Bu sayede yumurtalık iç yapısı detaylıca incelenirken rahim boyutu da kontrol edilir. Bazı çocuklarda ise farklı bir hastalığın var olup olmadığını öğrenmek adına MR talep edilebilir.

Erken Ergenlik Tedavisi

Erken ergenliğin tedavisinde boy sorunlarının ortadan kaldırılması ve kemik büyümesinin engellenmesi adına birçok aksiyon alınmaktadır. Elbette bu süreçte çocukların psikolojik açıdan etkilenmemesi için de tedavi uygulanır.

Erken ergenliğin altında yatan bir hastalık var ise bunların tedavisine başlanır ve genelde aylık periyotlarla tedavi takip edilir. Bazen enjeksiyon tedavileri, bazen de cerrahi müdahaleler ile tedavi süreci başarılı bir şekilde tamamlanmaktadır.

Evimdeki Doktor, SAFA danışmanlık ve sağlık hizmetleri şirketi bünyesinde. © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.