Hakkımızda Doktorlar Makaleler Videolar İletişim Giriş
Fibromiyalji

Fibromiyalji

Yazar : Admin

 

Fibromiyalji, bir fizik tedavi hastalığı olmakla birlikte hastaların hayatını doğrudan ve olumsuz etkileyen bir sağlık problemi olarak pek çok kişinin karşısına çıkmaktadır.

Hastalık, genel olarak kişilerin kürek yani skapula kemiklerini etkileyen ve tek taraflı ya da çift taraflı görülebilen bir sorundur. Bu sorun, kişilerde sürekli olarak ağrı, tutulma, ya da omuz hareketlerinde bozulma gibi sorunlara neden olmaktadır.

Neden oluştuğu hakkında tam ve kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte, hastaların geçirdikleri ameliyatlar, uzun süre aynı pozisyonda kalınması, sırt kaslarını ya da skapula kemiğini etkileyecek bir darbe alınmasının sonrasında ve buna pek çok başka sebepten dolayı oluşabilmektedir.

Herhangi bir şekilde ameliyat ya da ilaçlar ile tedavisi bulunmamakla birlikte, fizik tedavi uzmanlarının da henüz bu hastalık için önerebildiği kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bunun yerine, mümkün olduğunca hastayı rahatlatacak ve hayat kalitesini yükseltecek destek tedavi seçenekleri önerilmektedir.

Fizik Tedavi Sırasında Uygulanan İşlemler

Fibromiyalji ne sebepten gelişmiş olursa olsun, fizik tedavi doktorlarının hastaları için amaçladıkları ilk şey, sorunlu kısımda bulunan kasları rahatlatmak ve bunu mümkün olduğunca uzun süre yapmaktır. Kaslar ve kemikte oluşan ağrı, kişide sürekli olarak birinden darbe alıyormuş hissi oluşturduğu için oldukça rahatsız edicidir.

Bunun için doktorların önermiş oldukları birkaç tedavi yöntemi olmakla birlikte, bunlardan ilki sıcak kompres uygulaması ile bölgeyi rahatlatmaktır. Burada amaç, sürekli olarak kasılarak ağrıya sebep olan tendonları gevşeterek hastanın rahatlamasını sağlamaktır.

Elektrotlar ile Destek Tedavi

Fibromiyalji için önerilen bir diğer destek tedavi yöntemi, hastanın sırt kısmında belirli noktalara bağlanan problar aracılığı ile elektrik verilmesi işlemidir. Bu işlem, hastanın tolere edebildiği miktarda voltaj ile yapılmakla birlikte, genellikle 20-25 volt arasında işlem uygulanmaktadır.

Aynı zamanda işlem uygulanırken, hastanın yüz üstü ve sabit bir şekilde yatması gerekmektedir. Belirlenen noktalara takılan problar ile elektrik verilmesi işlemi yarım saat kadar sürebilmekle birlikte, amaç, tendonların ve kemiğin etrafındaki sinir dokusunu uyararak sürekli kasılmaları önlemeye çalışmaktır.

Termal Sular ve Kaplıca

Hastalık için pek çok fizik tedavi doktorunun ilk önerisi ise her zaman termal sular ya da kaplıca tedavisidir. Sıcak, tendonların gevşemesine ve sinirlerin rahatlamasına yardımcı olduğundan dolayı, genel olarak sıcak havalarda güneşlenmek, bölgesel ısıtma etkili kremler ile masaj yaptırmak ya da kaplıcalara gitmek gibi alternatif ve destekleyici tedavi yöntemleri ile hastanın yaşam kalitesi artırılmaya çalışılır.

Hastaların, ağır kaldırmaktan ve özellikle hastalığın bulunduğu taraftaki kollarına aşırı yüklenmekten kaçınmaları gerekmektedir.

Evimdeki Doktor, SAFA danışmanlık ve sağlık hizmetleri şirketi bünyesinde. © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.