Hakkımızda Doktorlar Makaleler Videolar İletişim Giriş
Hamilelikte Saç Dökülmesi ve Tedavisi

Hamilelikte Saç Dökülmesi ve Tedavisi

Yazar :

Gebelik döneminde kadınların vücudunda pek çok değişim meydana gelmektedir. Ayrıca psikolojik ve fiziksel olarak yaşanan farklılıkların asıl nedeni, vücuttaki hormonal değişimlerdir. Bununla beraber hamilelikte saç dökülmesi konusu da kadınların merak ettiği konular arasındadır. Dökülmenin geçici olup olmadığı, doğumdan sonra saçların sağlıklı bir şekilde çıkıp çıkmayacağı ya da gebelikte saç dökülmesinin nasıl önleneceğine dair bilgiler merak edilmektedir.

Hamilelik Döneminde Saçlar Nasıl Etkilenir?

Gebelik dönemi saçları farklı şekillerde etkileyebilir. Tamamen hormon değişimlerine bağlı olarak yaşanan bu durumlar 4. ve 5. aylardan itibaren başlayabilir. Bazı bayanlarda saçların dökülme süresi gebeliğin 3. ayında başlamaktadır. Bazılarında ise ilk 3 ayda saç tellerinin kalınlaştığı fark edilebilir. Fakat saçların uzama döngüsünden kaynaklı olarak gebelikte genelde yarım santimlik bir uzamadan söz edilebilir.

Hamilelikte saç dökülmesi ve tedavisi konusunda öncelikle bu dönemde az sayıda saç kılının döküldüğü bilinmelidir. Bu yüzden gebeliğin sonlarına doğru saçlar daha hacimli ve kalın görünecektir. Hamilelik ile beraber vücuttaki östrojen seviyesi arttığı için saçlarda uzama görülse de bu hormonun normal seviyelere geri dönmesi sebebiyle doğumdan sonraki ilk 3 ayda saçlar dökülebilir.

Hamilelik Döneminde Saç Dökülmesi Nedenleri

Birçok kadın hamilelikte saç dökülmesinin anormal olduğunu düşünür. Ancak doğumdan sonraki dökülmeler daha fazla görülebileceği için bu durum tamamen östrojen hormonuyla ilgilidir. Anne adaylarının genel sağlık durumuna bağlı olarak gebelikte de saç dökülmeleri yaşanmaktadır. Saçlar taranırken ya da duş sırasında görülen dökülmelerin devam etmesi halinde vitamin eksikliklerinden de söz edilebilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktor kontrolüne ihtiyaç duyulmalıdır.

Gebelikte saç dökülmesi hormonal nedenlerin dışında mineral ve vitamin eksikliğine bağlı olarak gelişebilir. Ayrıca doğum kontrol haplarının aniden kesilmesi de bu dönemdeki dökülmelerin nedenleri arasındadır. Genelde hamileliğin 1. ayından başlayan saç dökülmeleri, metabolizmaya bağlı olarak 5. aydan sonra gelişebilir. Bu durum doğumdan sonraki 6. aydan sonra normale dönecektir. Maddeler halinde gebelikte saç dökülmesi nedenleri de şu şekilde sıralanmaktadır;

-Depresyon

-Yüksek tansiyon

-Gebelik diyabeti

-Mantar enfeksiyonları

-Tiroit bozuklukları

-Genetik durumlar

-Kadın hastalıkları

-Saç derisi hastalıkları

Hamilelikte Saç Dökülmesi Tedavisi

Hamilelikte saç dökülmesi tedavisi öncelikle doktor kontrolünde başlamalıdır. Bununla beraber hamile bayanların temel besinleri içeren sağlıklı bir diyet programına başlaması da uygun olacaktır. Bu dönemde ayrıca kimyasal içerikli saç ürünlerinden kaçınılmalıdır. Ek olarak saçların ıslakken taranmaması da dökülmeyi ortadan kaldırabilir.

Evimdeki Doktor, SAFA danışmanlık ve sağlık hizmetleri şirketi bünyesinde. © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.