Hakkımızda Doktorlar Makaleler Videolar İletişim Giriş
Kıl Dönmesi

Kıl Dönmesi

Yazar :

Tıpta Pilonidal Sinüs olarak bilinen kıl dönmesi en çok 30 yaş altındaki erkeklerde görülür. Cildin altındaki kıl yuvasının deri artıklarıyla dolması sonucunda iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bu rahatsızlık aslında cilt hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Kistin oluşumundan sonra deri altındaki artıkların yanı sıra epitel doku ve yağların da birikmesiyle iltihaplı doku meydana gelir. Oluşan kistin içi kıl doludur. Enfekte olmasına bağlı olarak kıl dönmesi apsesi de bazı bireylerde görülebilir. Zamanında müdahale edilmeyen kıl dönmesi vakalarında diğer kıl kökleri de burada birikebilir. Sonuç olarak ilerlemiş olan kıl dönmesinin ardından ağrı, akıntı, şişlik ve sertlik gibi sorunlar da ortaya çıkacaktır. Daha çok erkeklerde görülen kıl dönmesinin en fazla 15-25 yaş aralığında ortaya çıktığı da bilinmektedir.

Kıl Dönmesi Nedenleri

Kıl dönmesinin en önemli nedenleri uzun süre oturmak, terlemek ve ağırlık kaldırmak gibi zorlu sporlarla uğraşmak şeklinde sıralanabilir. Ayrıca aşırı kilolu bireylerde, uzun süre bisiklet ya da motosiklet kullananlarda da kıl dönmesi yaşanabilir. Ancak bu problemin oluşmasındaki en önemli faktör, kıl kökünün dip kısmında oluşan iltihaplardır. Kuyruk sokumunda başlayan kıl dönmesi makat kemiğinin hemen üstünde yaşanır. Bölgedeki çatlamalarla beraber birden fazla kıl birikmesi de söz konusu olabilir.

Dar pantolon kullanmak da kıl dönmesinin nedenleri arasındadır. Çünkü kılların kalçalar arasında yönünü değiştirerek içeriye doğru batmasına neden olan bu durum aynı zamanda sırttan dökülen kıllarla beraber kıl dönmesine sebebiyet verebilir.

Kıl Dönmesi Belirtileri

Pilonidal Sinüs yani kıl dönmesinin belirtileri;

-Kaşıntı

-Ağrı

-Yanma hissi

-Akıntı şeklindedir.

Genelde kaçla arasında oluşan kıl dönmesinin başlangıçta lezyon ya da sivilce olarak adlandırılması mümkündür. Ancak bir süre sonra bölgede daha fazla kıl birikeceği için ağrılı bir sürece geçiş yapılabilir.

Kıl Dönmesinde Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

Kıl dönmesi vakalarında kalça arasında biriken kıllar nedeniyle şişlik ve kaşıntı gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Hastalar bu şikayetler ile doktora başvurduğunda anal muayene yapılarak kesin tanı konulabilir. Ayrıca röntgen, ultrason ve MR gibi görüntüleme tekniklerinden yararlanarak da teşhis konulmaktadır.

Bu rahatsızlığın tedavisinde hastalığın evresine göre farklı uygulamalar tavsiye edilir. Kristalize fenol uygulaması, lokal bakımlar, banyo ya da epilasyonun yanı sıra cerrahi yöntemlere de başvurulabilir. Hafif vakalarda sadece lokal bakım ile epilasyon yeterli olabilir. Ancak yoğun kıl birikimiyle yaşanan kıl dönmesi rahatsızlıklarında lokal anesteziyle sinüslerin çıkarılması gerekecektir. Ameliyatsız yöntemlerle tedavi olmak isteyen hastalara da girişimsel yöntemler uygulanabilir.

Evimdeki Doktor, SAFA danışmanlık ve sağlık hizmetleri şirketi bünyesinde. © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.