Hakkımızda Doktorlar Makaleler Videolar İletişim Giriş
Omurga Kırıkları

Omurga Kırıkları

Yazar :

Travma ya da düşmelere bağlı olarak yaşanabilen omurga kırıkları hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gereken durumlardan biridir. Özellikle de büyük omurga kırıklarında tedaviye geç kalınırsa uzun vadede ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Travmaların yanı sıra kemik erimesi gibi hastalığı olan bireylerde omurga kırığı vakası daha sık görülmektedir. Kemik zayıflaması olanların maruz kalacağı en küçük kazalarda bile ciddi yararlanmalar yaşanabilir.

Öncelikle omurga, birbiriyle bağlı olan omurlar, eklemler ve yumuşak dokulardan oluşmaktadır. Ayrıca disk ile bağlanan bu omur kemikleri insan vücudunda 33 adettir. Gövdenin dik durmasını sağlayan ve hareket özgürlüğüne destek olan omurlar bir nevi zincir görevi görmektedir. Omuriliğin içinden geçen omurlardaki halkalı kemikler ise omuriliği korumaktadır.

Omurga Yaralanmaları

Omurga yararlanmaları hafif bir yumuşak doku travması sebebiyle meydana gelebilir. Ancak omurilik yaralanmalarının şiddeti farklıdır. Omurgadaki çıkık ve kırıklar bazı bireylerde felce bile sebep olabilir. Bu yüzden omurga kırıkları tedavisinde kırığın şiddetine göre müdahaleler yapılmaktadır. Yaşanabilecek bu kırıkların yaklaşık yüzde 70’i bel ve sırt omurlarında, yüzde 10’u boyunda, kalan kısmı da vücudun alt bölgelerinde görülebilir. Fakat günümüzde en çok bel ve sırt omurlarının birleştiği bölgede kırık vakalarına rastlanmaktadır.

Omurga Kırığı Nedenleri

Omurgaya herhangi bir kuvvet uygulandığı zaman omurgadaki kemikler bu yükü taşımakta zorlanır. Omurga doğal olarak ezilebilir ve kırılma durumu söz konusu olabilir. Travma hali çok daha şiddetliyse ciddi ağrılar yaşanabilir. Ayrıca omurga kırıkları aşağıdaki durumlara göre gelişebilir;

-Omurga tümörleri

-Osteoporoz

-Spor, düşme ya da buna benzer sebeplerle oluşan kazalar

Omurga kırıklarından en çok 18 ile 50 yaş arasındaki kişiler etkilenmektedir. Ek olarak erkeklerin kadınlara oranla 4 kat daha fazla etkilendiği bilinmektedir.

Omurga Kırığı Belirtileri

Omurga kırıklarında birtakım belirtiler ön plana çıkmaktadır. Bunlar;

-Boyun ve sırt ağrıları

-Halsizlik

-Felç

-Mesane ya da bağırsaklarda yaşanan değişimler

-Karıncalanma

-Kas spazmı

-Uyuşma

Bacak ya da kollarda hareket kaybı olarak sıralanır.

Erken dönemde en fazla sırt, bel ve boyun ağrıları gözlemlenir. Ayrıca bacak ve kollarda hissizlik durumu yaşanır. Geç dönemde hastalara tedavi uygulanmaz ise kamburluk gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Omurga Kırıklarında Teşhis ve Tedavi

Bu tür vakalarda genel bir muayene yapılır. Direkt radyografi başta olmak üzere bilgisayarlı tomografi ve MR gibi görüntüleme teknikleriyle kırıklar için teşhis konulabilir. Tedavi sürecinde ise kırıkların iyileşmesini sağlayacak uygulamalara başvurulur. Başlangıçta alçı ya da korse tedavisi tercih edilir. Çökme kırıklarında ise Kifoplasti ve Vertebroplasti gibi kırıkların düzeltilmesi için tedavi seçeneklerine başvurulur.

Evimdeki Doktor, SAFA danışmanlık ve sağlık hizmetleri şirketi bünyesinde. © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.