Sedef Hastalığı Tedavisi

Yazar : Admin

 

Sedef hastalığı tedavisi, bir diğer ismi, psoriasis olan cilt rahatsızlığının çözümüne yönelik olarak uygulanan tedavi yöntemidir. Söz konusu hastalığın tedavisi kronik olarak gerçekleştirilemez bu nedenle kişiye özel olarak, tedavi görecek kişinin geçmiş tıbbi tablosuna göre şekillendirilmektedir.

Düşük şiddetli vakalarda cilt yüzeyine uygulanan ve kortizon içerikli olan kremlerden destek alınır. Hastanın ihtiyaç düzeyine bağlı olarak, kömür katranı ve D vitamini destekli bir tedavi biçimi de bulunur.

Hastalık şiddeti artmış olan vakalarda fototerapi adı verilen bir tedavi yöntemine başvurulur. Bazı vakalarda içeriğinde A vitamini olan ve ya kanser tedavisinde kullanılan bir takım hücre yenileyici ilaçlar da kullanılabilmektedir.

Hastalığı Tetikleyici Nedenler

Sedef hastalığının oluşmasına neden olan belli başlı etkenler bulunmaktadır. Bu etkenler, doğuştan olabileceği gibi, yaşam standartlarına ve ya geçirilen hastalıklara bağlı olarak sonradan da gelişebilmektedir. Sedef hastalığını tetikleyen nedenler,

-Bademcikte oluşan iltihap

-Psikolojik değişimler

-Diş çürükleri

-İdrar yolunda meydana gelen iltihaplanmalardır.

Sedef hastalığı tedavisi esnasında kişilerin motive edilmesi oldukça önemli bir faktördür. Psikolojik olarak olumlu düşünmek hastalığın gidişatını ve ilerleyişini bütünüyle etkilemektedir.

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kişiye bağlı olarak gelişen sedef hastalığının ilk aşamalarında, deri yüzeyinde oluşan ve pullu bir görünüme neden olan belirtiler gözlemlenir. İlerlemiş vakalarda ise, plaklar ve kepeklenmeler oluşmaktadır.

Sedef hastalığı olan bir kişinin vücut ısısını korumakta güçlük çekmesi, kilo kaybı, titreme, üşüme ve içeriğinde protein bulunan gıdalara yönelim olabilir. Bazı vakalarda, sedef hastalığı nedeniyle romatizmal rahatsızlıklarında oluştuğu gözlemlenmiştir.

Sedef hastalığı tedavisi uygulamaları, doğrudan lezyonların oluştuğu bölgelere odaklı olarak yapılmaktadır. Bu bölgeler yaygın olarak, saç derisi diz, dirsekler ve genital bölgedir. Hastalık belirtisi olarak kişinin tırnaklarında sararma hatta kahverengi renge dönüşüm söz konusu olabilmektedir.

Tedavi süresince kişinin doktorun dediklerine bağlı kalması ve planlanan tedavi sürecini takip etmesi oldukça önemlidir. Sedef hastalığında yardımsız iyileşen vakalar çok nadir olarak gözlemlenmiştir. Bu nedenle kişilerin mutlaka tıbbi destek alması gerekir.

Süreç boyunca kişilerin kendilerini her anlamda koruması büyük önem taşımaktadır. Stres, tütün ürünleri, alkol ve tedavi sürecinde oluşacak enfeksiyonlar hastalığın ilerleyişini arttırmaktadır.

 

Sedef Hastalığı Tedavisi İçin Tanı Nasıl Konmaktadır?

Sedef hastalığı tanısı koyulurken, uzman tarafından ilk olarak gözlem muayenesi yapılmaktadır. Bu muayenede belirgin sedef hastalığı belirtileri gözlemleniyorsa, krem destekli bir tedavi süreci başlatılır.

Net bir biçimde sedef hastalığı lezyonları söz konusu olmadığı takdirde, uzman görüşüne bağlı olarak biyopsi uygulanmaktadır. Deri üzerinden alınan partiküllerin test edilebilmesi için tercih edilen bu yöntem net tanının konması için önemli bir adımdır.