Uyuz Hastalığı

Yazar : hepsireklam

Bulaşıcı bir deri hastalığı olan uyuz hastalığı tıp dilinde ‘skabies’ olarak adlandırılır. Gözle görülmesi neredeyse imkansız olan sarcoptes böceğinin salgılandığı akar sonrasında ortaya çıkan bu hastalık cildin üst katmanlarında delikler açar ve cilde yerleşir. Ortalama 8 haftaya kadar cilt derisinde yaşayan akarlar, cilt tünellerinde ilerlerken dışkı ve yumurta bırakmaktadır. Bu durum ciltte reaksiyonlara neden olur ve şiddetli bir kaşınma sürecine davetiye çıkarır. Teşhis edildikten sonra tedavi sürecine geçilmediğinde farklı enfeksiyonların yanı sıra ciltte döküntülere neden olabilmektedir. Genelde bilek, göbek çevresi, parmak araları, koltuk altı, ayak ve dirseklerde şiddetli kaşınmayla belirti gösterir.

Uyuz Hastalığının Belirtileri

Bu hastalık yaygın olan birtakım belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde genital bölgede, kadınlarda ise meme uçlarında görülebilir. Çocuklarda ise ayak tabanları, avuç içi ve kulak arkası gibi yerlerde şiddetli kaşıntıya neden olur. Kaşıntının sebep olduğu tahrişle beraber tedavi edilmediğinde cilt enfeksiyonlarını beraberinde getirir. O halde uyuz hastalığı belirtileri aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

-Yaygın kızarıklık

-Yara oluşumu

-Cilt döküntüleri

-Sıcak banyo sonrası artan kaşıntı

-Geceleri daha yüksek seyreden kaşıntılar

-Siyah noktaya benzer oluşumlar

-Akarın sebep olduğu cilt tünellerinin üst kısmında kir oluşumu

-Parmak aralarında gri renkli çizgiler

Uyuz Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Bulaşma süreci son derece kolay gerçekleşen bu hastalık daha çok kış ve sonbahar aylarında görülmektedir. Kalabalık ortamlarda kendini belli eden bu hastalık aynı evde yaşayan bireyler arasında da hızlıca yayılmaktadır. Ten teması başta olmak üzere ortak kullanılan kıyafet, havlu ve çarşaf gibi malzemeler ile bulaşabilen uyuz hastalığı vücut dışında 2 güne kadar yaşamaktadır.

Yaş ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin bulaşabilen bu hastalık için bireylerin kişisel özene son derece dikkat etmesi gerekiyor. Buna ek olarak uyuz hastalığı olan bir kişiye sarılmak ya da tokalaşmak, doğrudan bulaşma nedenleri arasındadır. Bulaştıktan sonra ilk belirtiler 2. haftadan itibaren ortaya çıkabilir. Ancak hastalığı daha önce geçirenlerde bu süre daha kısa olacaktır.

Uyuz Hastalığı Teşhisi

Hastalığın teşhisinde hastanın anamnezini alınır ve daha sonra fizik muayeneye tabi tutulur. Uyuz akarının neden olduğu semptomlar aslında tanı için yeterlidir. Yine de hastalardan doku örneği alarak teşhis konulabilir.

Uyuz Hastalığı Tedavisi

Uyuz hastalığı tedavisinde doktorun reçete edeceği losyon ve kremler kullanılır. Ayrıca kaşıntının arttığı gece saatlerinde tüm cilde uygulanması gereken bu krem ve losyonların ardından sabah duş alınarak vücuttaki akarlar temizlenir. Bazı durumlarda yine doktor tarafından reçete edilecek ek ilaçların kullanılması da gerekebilir.