Hakkımızda Doktorlar Makaleler Videolar İletişim Giriş
Varis Tedavisi

Varis Tedavisi

Yazar :

 

Varis tedavisi için geliştirilen pek çok farklı yöntem olmakla birlikte, yöntemler genellikle varisin ne kadar ilerlediğine göre seçilmektedir. Varis derinin alt katmanında gözle görülür biçimde kıvrımlanmış ve genişlemiş belirgin damarların oluşması hastalığıdır. Koyu mor, mavi ve yeşil gibi farklı renklerde görülen bu damarların belirginleşmesine bağlı olarak hasta, ağrı çekebilmekte ve dolayısıyla yürüme güçlüğü ve yaşam kalitesinin düşüşü gibi sonuçlar gözlemlenebilmektedir

Seçilen her yöntem kardiyovasküler cerrahi doktorları tarafından uygulanmakta olup, iyileşme süreleri farklıdır ve hastadan hastaya da farklılık gösterir. Basit girişimler olarak uygulanan cerrahi yöntemlerin yanı sıra, cerrahiye gerek kalmadan da varisleri tedavi edebilmek mümkündür.

Alternatif Varis Tedavileri Nelerdir?

Varis tedavisi günümüzde oldukça çeşitli ve kolaydır. Varis şikâyeti ile kardiyovasküler cerrahi doktorlarına başvuran her hasta için öncelikli olarak tetkikler yapılmaktadır ve ardından varislerin derecesi belirlenmektedir.

Bu noktada varisin en çok hangi damarları etkilediği, ne derece yayılım gösterdiği gibi kriterler göz önünde bulundurulurken, tedavi yöntemi hem hastaya hem de varislerin durumuna göre seçilmektedir.

İlerlememiş ya da henüz başlangıç aşamasında fark edilmiş varisler için genellikle cerrahi yönteme ihtiyaç duyulmamakla birlikte, hastalara alternatif bir tedavi yöntemi olan varis çorabı önerilmektedir.

Varis çorabı, damarları gergin ve sıkı tutarak dolaşıma destek olmakta ve hastanın ağrı şikayetini azaltmaya da yardımcı olmaktadır. Ayrıca, hastalara ayakta geçirdikleri süreyi kısaltmaları ve mümkünse, uzanarak dinlenmeleri tavsiye edilmektedir.

Bu uzanma esnasında ayakları kalp seviyesinden yukarı kaldırarak dolaşıma destek vermek oldukça önemlidir.

Cerrahi İşlemlerde İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Varis tedavisi, hastanın varislerine göre uygulanan bir işlem olmakla birlikte, varislerin küçük ya da büyük oluşunun iyileşme sürecinde etkisi olduğu gibi, hastaların da iyileşme sürecinde etkileri vardır.

İyileşme süreci hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Köpük ve lazer tedavilerinin işleyişleri farklı olduğundan, iyileşme süreçleri farklılık göstermekle birlikte, tedavi sonrasındaki asıl faktör, hatanın ne kadar dikkat ettiğidir.

Lazer tedavisi, tek seferde bütün varisleri ortadan kaldırabiliyorken, köpük tedavisi için bazı hastalarda birkaç seans uygulamak gereklidir. Bu durum, iyileşme süreçlerini etkilemektedir.

Varis Tekrarlar mı?

Varis tedavisi genellikle varis problemine kesin çözüm getirmeyi amaçlamaktadır ancak bazı durumlarda varisler tekrar edebilir.

Estetik bir görünüm vermemesi sebebi ile bazı hastalar varis çorabı kullanmaktan kaçınmaktadırlar ancak varis çorabı tek başına bir tedavi yöntemi olduğu gibi, tedaviler sonrasında iyileşme süreci için ciddi bir destekleyicidir.

Hastaların ayakta kalma sürelerini kısa tutmaları ve uzanarak dinlenmeleri gerekmektedir. Dinlenme esnasında ayakların kalp seviyesinden yukarıda tutulması ve dolaşıma destek verilmesi hem tedavi hem de iyileşme sürecini desteklemektedir.

 

 

 

Evimdeki Doktor, SAFA danışmanlık ve sağlık hizmetleri şirketi bünyesinde. © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.